Napjaink mezőgazdasága eddig soha nem látott kihívásokkal néz szembe.
A szinte exponenciálisan növekedő népesség és a klímaváltozás szélsőséges időjárási eseményei következtében átalakuló környezet számos agrotechnikai változtatást követel. Földünk egyre csökkenő mezőgazdaságilag művelhető területe olyan fontos feladatok megoldását igényli, mint a természetes ökoszisztémákkal harmóniában végzett nagyüzemi gazdálkodás támogatását.
Az „Agrárbiotechnológia és precíziós nemesítés az élelmiszerbiztonságért” Nemzeti Laboratórium kutatásai elősegítik az egészséges élelmiszer előállítását.
A biológiai alapok javítása révén megoldásokat javasol a klímaválság hatásainak mérséklésére és a környezetterhelés csökkentésére az „Egy Egészség” (a növény, az állat, az ember és a környezet egészségének egysége) szemléletében. Ennek szellemében foglaljuk össze azt a négy fontos tartóoszlopot, amelyek az agrárinnováció meghatározó tényezői.
Tanulmányunk az „Innovatív Mezőgazdasági Biotechnológiai Egyesület” aktív támogatásával kerül nyilvánosságra és terjesztésre. Célunk, hogy a társadalom széles rétegei naprakész tudományos elemzést ismerhessenek meg a témában.
Az egészséges talaj- és vízgazdálkodás alapozza meg a biológiai sokféleség kiaknázását biztosító innováció második elemét, hiszen a napjainkban egyre nagyobb szerepet kapó genomszerkesztés eredményei és annak tudatos felhasználása az új mikrobák, növények és állatok tárházát biztosítják az emberiség számára. Ehhez természetesen korszerű és konstruktív szabályozásra is szükség van. Az egyre inkább terjedő informatikai eredmények, a műszaki fejlesztések és a digitalizáció bevonulása hétköznapjainkba mind a precíziós mezőgazdaság jelentőségét húzzák alá. Végezetül a környezetünk megóvását prioritásként figyelembe vevő körforgásos gazdálkodás modellje az agrárinnováció negyedik meghatározó tartóoszlopa.
A jelen tanulmánykötetben összegzett innovációt csak egy megújuló agrárközép- és -felsőoktatás képes hatékonyan támogatni. Ehhez az embert próbáló feladathoz akkor tudunk felnőni, ha az oktatásban e szemléleten alapuló tananyagokat és ahhoz rendelt szakirányokat indítanak egyetemeink. Nem szabad elfelejtkezni arról sem, hogy a képzések alapjait megalapozó tudományágakat magas szinten mutassuk be az agrárium iránt érdeklődőknek, felvázolva később az erős alapon álló specializálódás lehetőségeit. A sikeres innováció követelménye, hogy magasan kiművelt emberfők álljanak rendelkezésünkre napjaink megújuló agrárgazdaságához.
Balázs Ervin,
a projekt szakmai vezetője